



Results 1 to 15 of 34
Thread: toothpaste
-
3rd March 2005, 09:05 AM #1
toothpaste
I don't know about you guys but while I clean my teeth a couple of times a day and keep my dentist happy I don't really think much about toothpaste. Had to buy some more yesterday and was suddenly struck by the proliferation of varieties produced by the same manufacturer.
e.g. there appear to be about 10 Colgate varieties now ( but they aren't the only manufacturer whose range seem to have proliferated )
Do any of you try these new varieties when they come out? Or am I the only one that thinks that toothpaste is toothpaste and buy by price.
Has anyone else noticed that they all seem to come in different sizes so that you can't compare the price easily?
Looking along the dental health shelves there are upteen flavours of mouthwash, mint flavoured dental floss :confused: Why would you want to flavour dental floss?
Jackie ( wondering if I'm totally out of step with the rest of the world )
PS this was my favourite variety by description off of the Colgate site
Colgate baking soda & peroxide whitening with tartar control Brisk Mint PasteLast edited by jackiew; 3rd March 2005 at 09:08 AM. Reason: adding wordy toothpaste variety description
no-one said on their death bed I wish I spent more time in the office!
-
3rd March 2005, 09:14 AM #2
I use Sensodyne because my teeth are temporature sensitive. I think it's something to do with your enamel thinning as you age.
Anyway, Sensodyne works a treat for me.
It's about twice the price of Colgate though
-
3rd March 2005, 09:19 AM #3
I use any of the gel toothpastes because they are not abrasive. I also use an electric toothbrush and the tape style floss.
I spent a fortune on a periodontist (gum) who recommended the above. The electric toothbrush works a treat.Photo Gallery
-
3rd March 2005, 09:29 AM #4
Yep,wot Grunt said. Greatest aid to healthy teeth and gums is a good electric toothbrush and good floss.
-
3rd March 2005, 09:47 AM #5
I believe that Chad MOrgan flossed with baling twine
Electric brushes are good but be sure to use a good one, we have a Braun something that has a dual action and a price tag to match.
Mrs buys whatever is on special at the time but generally a colgate or similar product.
Do people use soot anymore???Stupidity kills. Absolute stupidity kills absolutely.
-
3rd March 2005, 09:51 AM #6
I'm of the school that toothpaste is toothpaste and soap is soap etc - as long as it cheap, however it doesn't take much to figure out all is not what it seems.
Choice has some good articles on toothpaste, although their review doesn't really seem to judge wether the toothpaste actually works or not.
http://www.choice.com.au/viewSearchR...e&CatId=100525
And for what its worth the general consensus is that whitening toothpaste doesn't really work that well.
As for buying stuff at prices you can't compare I have to agree that toothpaste is one of the hardest. Being the home dad, I do all the shopping and have become an expert at buying the cheapest per kg, pound, gm, litre etc. For example, this is one for the kiddies, it is generally cheaper to buy a 2 litre carton milk at say $2.80 ($1.40 per litre) than it is to buy the 3 litre carton which can come at around $4.50 ($1.50 per litre). Sort of changes from time to time but oddly enough the 2 litres of milk are generally cheaper per litre than the 3 litres of milk. I also know that cashews at around $19 per kg isn't much of a bargain but they do drop down to around $12, and that mushrooms will sit at $7 per kg for 6 days of the week and drop down to $4 once a week or so (but you have to eat the little buggers fast though) And if you check with the deli you can generally buy fresh australian fish around 2 days after it was caught - if you get your timing right. blah blah blah
Back to the toothpaste. When tryin to compare prices I generally reduce the stuff to a common denominator - generally multiples of a 100. But with toothpaste the common denominator would I think be multiples of 5, which is beyond my capacity especially since all of this is done on the fly, whilst juggling kids, keeping a running total, ensuring there is enough for a six pack and trying to justify to swmbo why I also needed to buy a new coopers brew pack eventhough there's about 400 bottles already in the shed!!!
As for pancake mixes - don't bother!There was a young boy called Wyatt
Who was awfully quiet
And then one day
He faded away
Because he overused White
Floorsanding in Canberra and Albury.....
-
3rd March 2005, 09:57 AM #7
It's all too confusing. I don't know whether to eat it, rub it on myself, or bake a cake with it half the time. I leave that up to SWMBO. It's just goop that you put on your toothbrush to me.
"I don't practice what I preach because I'm not the kind of person I'm preaching to."
-
3rd March 2005, 10:09 AM #8
-
3rd March 2005, 10:09 AM #9
"wonder where the yellow went!"
p.t.c
-
3rd March 2005, 10:12 AM #10I go from an 800 to a 1200 then finish off with green honing compound.
P
Photo Gallery
-
3rd March 2005, 10:12 AM #11
We are living in a world of marketing. They keep coming up with new product, new formula. Yesterday it was a new product and today it becomes “so yesterday”.
I don’t go to the supermarket very often. I always buy the same shaving cream and shampoo. The new ones are just too complicated.
A $1 toothbrush is good enough for me but some of the new ones cost about $6-$10.
-
3rd March 2005, 10:13 AM #12
i use the gel that comes in the little bottles rather than stuff that comes in the tubes etc as I really hate the dried gooby bits that end up on the end of the tube. Also the little bottles make less mess and therefore I get in less touble.
They laughed when I said I was going to be a comedian. They're not laughing now.
Bob Monkhouse
-
3rd March 2005, 10:14 AM #13
Originally Posted by bitingmidge
LMAO
very cleverThere was a young boy called Wyatt
Who was awfully quiet
And then one day
He faded away
Because he overused White
Floorsanding in Canberra and Albury.....
-
3rd March 2005, 10:30 AM #14
Originally Posted by namtrak
I agree with you on the milk and stuff ... you really do have to do your sums to find out the best price per litre/kg etc and biggest is quite often the most expensive. Last time I went back to the UK the supermarkets had done the work for some products e.g. toilet paper they'd tell you how much per roll on the shelf ticket which was really useful ( if, of course, you trust their maths ). I just love trying to work out the price of a roll of toilet paper when the choices are in packs of 4, 6, 9But toothpaste is definately the worst, and it doesn't help that all of the boxes look the same size
no-one said on their death bed I wish I spent more time in the office!
-
3rd March 2005, 10:33 AM #15
Originally Posted by bitingmidge
Bookmarks